MUHTARLAR DERNEK KURDU
 
Manavgat’ta bulunan 106 mahalle muhtarının doğal üye olduğu Manavgat Muhtarlar Derneği kuruldu. Kurucu başkanlığını Aydınevler Mahallesi Muhtarı Tahsin Yılmaz’ın yaptığı Muhtarlar Derneği tanıtım toplantısı Manavgat Belediyesi Boğaz Otel’de gerçekleştirildi. Toplantıya katılan Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa YİĞİT, muhtarlık kurumunun 150 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu belirterek, “Hep birlikte koşacağız muhtar arkadaşlarımız ne kadar koşarsa bizde onlarla birlikte koşacağız” dedi.
 
Manavgat’ın 106 mahallesinde görev yapan mahalle muhtarlarını bir araya getirmek, yaşanan sorunların çözümünde birlik ve beraberlik içinde hareket etmek amacıyla bir araya gelen muhtarlar, 16 Kasım 2017 tarihinde Antalya Valiliği’nin onayıyla Manavgat Muhtarlar Derneği’ni kurdu. Kurucu başkanlığını Aydınevler Mahallesi Muhtarı Tahsin YILMAZ, kurucu üyeliklerini de Uzunlar Mahallesi Muhtarı Mehmet KOÇ, Denizkent Mahallesi Muhtarı Mustafa KOŞAR, Ulukapı Mahallesi Muhtarı Ali ÇELİK, Örenşehir Mahallesi Muhtarı Kemal ÖZTÜRK, Kızılağaç Mahallesi Muhtarı Osman KAYA ve Sağırin Mahallesi Muhtarı Mehmet DİNÇ’in yaptığı Muhtarlar Derneği, ilk toplantısını Manavgat Belediyesi Boğaz Otel’de 106 mahalle muhtarı ile birlikte Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa YİĞİT ve İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Baş Kontrolörü Ali BALKAN’ın katılımı ile gerçekleştirdi.
 
Yemekli toplantının açılış konuşmasını yapan Manavgat Muhtarlar Derneği Kurucu Başkanı Tahsin YILMAZ, “7 kurucu üye muhtar arkadaşımız ile birlikte, muhtarlar arasında birlik ve beraberliği sağlamak amacıyla derneğimizi kurduk. Biz birlik ve beraberliğimizi sağlarsak Manavgat’ta biz ses getireceğimizin kanısındayız” dedi.
 
 
 
MUHTARLIĞIN 150 YILLIK GEÇMİŞİ VAR
 
Toplantıya katılan Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa YİĞİT, bir araya gelerek Manavgat Muhtarlar Derneği’ni kuran muhtarları tebrik etti. Muhtarlar Derneği’nin Manavgat’ta bir ilk olduğunu ifade eden Kaymakam YİĞİT, “Muhtarlarımız bir araya geliyorlar bir sivil toplum örgütü, bir sivil toplum kuruluşu oluşturuyorlar. Birlikte olmak beraber olmak bizim en büyük sahip olduğumuz kıymetlerimizden bir tanesi. Malumunuz bu ülke yıllardır bir sürü sıkıntılar çekiyor, başımızdan problem eksik olmuyor ama bunu nasıl aşıyoruz derseniz bu bizde var olan birlik ve beraberlik duygusundan kaynaklanıyor. Kim olursa olsun kucaklaştığımız anda bütün sıkıntılarımızı unutuyoruz. Dolayısıyla hayırlı bir başlangıç olacağını düşünüyorum” diye konuştu.
 
Çok geniş bir alanda yer alan Manavgat’ın coğrafyası içinde 106 mahalle muhtarının bir araya gelerek sıkıntılarını, sevinçlerini paylaşacağını ifade eden Kaymakam YİĞİT, “Muhtarlık müessesesinin tarihini anlatmaya gerek yok ama bir 150 yıllık geçmişi var Türkiye Cumhuriyetinden öncede geçmişi var Osmanlı imparatorluğunun son dönemlerinde oluşturulmuş bir müessese ve değerini hiç kaybetmedi diyebiliriz” dedi.
 
 
 
 
KAPILARIMIZ MUHTARLARIMIZA HER ZAMAN AÇIK
 
Muhtarın bulunduğu mahalle veya köyde devletin ve vatandaşların yetkilisi olduğunun vurgulayan Kaymakam YİĞİT, “Zaman zaman eleştiriler olabiliyor. Ama muhtar olunduğunda yetkili olmuş demektir. Muhtar bölgesinde, mahallesinde eskiden köylerinde o yerin en yetkilisidir yani ben şu işle ilgilenmem beni ilgilendirmez deme hakkı yoktur. Dolayısıyla herhangi bir vatandaş herhangi bir konuda müracaat ettiğinde doğru yere müracaat etmiştir, yetkiliye müracaat etmiştir. Sizin bu konuyu takip etmeniz veya takip ettiğinizde seni niye alakadar ediyor deme hakkı kimsede yoktur. Bütün kapılar size açık bunu açıkça ifade etmek istiyorum” diye konuştu.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın da muhtarlara çok önem verdiğinin altını çizen Kaymakam YİĞİT, “Zaman zaman Ankara’da ki külliyeye giden arkadaşlarımızda olmuştur. Bu devletin temsil görevidir dolayısıyla çağrıldığınızda katılmanız en doğal hakkınız diye düşünüyorum. Onun dışında muhtarlık siyasi münazaralardan uzak değerlendirilen bir kurumdur biliyorsunuz. Adalet sürecinde herhangi bir siyasi partinin adayı değilsiniz doğrudan milletin, halkın temsilcisisiniz herhangi bir parti kökeni vs. aranmaz insanın içerisinde elbette kendi şahsi düşünceleri vardır. Bu kendisine aittir ama bu topluma hizmet verirken herhangi bir siyasi görüş ve değerlendirme içerisinde olmayınız. Hep birlikte koşacağız muhtar arkadaşlarımız ne kadar koşarsa bizde onlarla birlikte koşacağız” diye konuştu.