KÜÇÜK İŞLETMELER İÇİN ‘BİR SENDEN, BİR BENDEN’ TEŞVİĞİ GELDİ

Manavgat ‘ta "Manavgat'ta İş Var" sloganıyla 8 kurumun işbirliğinde üçüncüsü gerçekleştirilen 85 firmanın katıldığı fuar açılışında konuşan ANTALYA Valisi Münir KARALOĞLU, küçük imalatçılara yönelik ‘bir senden, bir benden’ teşviğinin uygulamaya girdiğini belirterek, “Yanınızda çalıştırdığınız 3 kişiye kadar elemanınız var, yeni alacağınız elemanın asgari ücret, vergi ve SGK primini devlet ödeyecek” dedi. 
 
Manavgat‘ta "Manavgat'ta İş Var" sloganıyla 8 kurumun işbirliğinde üçüncüsü gerçekleştirilecek olan istihdam fuarı düzenlenen törenle başladı. Manavgat Kaymakamlığı, Manavgat Belediyesi, Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO), Manavgat MATSO Turizm Fakültesi, Manavgat Meslek Yüksekokulu (MYO), Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), İnsan Kaynakları Yöneticileri Derneği (İNKAY), Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Manavgat Sanayici ve İş Adamları Derneği (MASİAD) işbirliğiyle işçi ve işvereni buluşturan fuarı açılışı Antalya Valisi Münir KARALOĞLU, Ak parti Antalya milletvekili İbrahim AYDIN, Manavgat Kaymakamı Mustafa YİĞİT, CHP Antalya İl Başkanı Ahmet KUMBUL, Manavgat Belediye Başkanı Şükrü SÖZEN, AK Parti İlçe Başkanı Hasan ÖZ, CHP İlçe Başkanı Av. Aliye COŞAR, BBP İlçe Başkanı Mehmet ÇAYIR, MATSO Başkanı Ahmet BOZTAŞ,  geçen hafta Irak’ın kuzeyinde şehit olan Sözleşmeli Er Cumali GÜR’ün babası Nazım GÜR, Sivil toplum kuruluşları başkanları, kamu kurum ve kuruluşların müdürleri  ile çok sayıda davetli katıldı.

İSTİHDAM FUARINA PLAKET VERİLDİ

Fuarın açılış töreninde konuşan MATSO Başkanı Ahmet BOZTAŞ, bu sene ‘Manavgat’ta İş Var’ sloganıyla fuarı 3ncü defa düzenlediklerini belirterek; “İstihdam fuarımızda 85 firma stand açıyor, stand açan MATSO üyesi firmalarımız Manavgat’a yaklaşık 60 bin civarında istihdam sağlamaktadır. Buradaki amacımız iş arayanlarla eleman arayan firmalarımızı bir araya getiriyoruz. Bir ilçe olarak ilk defa Manavgat’ta biz düzenledik bunu. Bu nedenle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve TOBB tarafından istihdama yapmış olduğumuz katkılardan dolayı plaketle ödüllendirdik. Türkiye’de bu derece kapsamlı ve 8 tane kurumun işbirliğiyle bir fuarı ilk defa Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası düzenliyor” dedi. Başkan BOZTAŞ, geçtiğimiz yıllarda fuarla ilgili istatistik tutmadıklarını ancak katılımcıların ve arayanlardan aldıkları geri dönüşlerde devam etmesinin istendiğini kaydetti.  

BUGÜNLERDE  BİRLİKTELİĞE DAHA ÇOK İHTİYACIMIZ VAR 

MATSO Başkanı Ahmet BOZTAŞ’ın ardından  konuşan Manavgat Belediye Başkanı Şükrü SÖZEN öncelikle zeytin dalı operasyonu sırasında şehit olan tüm askerlerimize Allahtan rahmet yaralılara ise acil şifalar diledi. SÖZEN;” Son derece üzüntülü dönemler yaşıyoruz. Bu ülke çok güzel bir ülke, uğrunda ölesi, çalışılası, uğrunda her koşulda ayakta durması gereken bir ülke bu ülke. Bu tarz etkinlikleri son derece önemsiyorum. Özellikle bu tarz sıcak dönemlerde daha çok önemsiyorum. Bizim oradaki birlikteliğe ihtiyacımız var. Bizim buradaki toplum olarak ortaya koyduğumuz müşterek duruşa ihtiyacımız var. Biz bu uğurda hayatlarını ortaya koyan insanlara minnetimizi ifade etmek durumundayız. Ekonomimizin iyi gitmediğini biliyoruz. Ama bu ülkenin bu sıkıntılardan çıkabilecek yüreği vardır, cesareti vardır. Her koşulda ayakta kalmasını bilen esnafımız var, yatırımcımız var, emekçimiz var. Bugünde 8 tane kurumumuzun ve derneğimizin hazırladığı ve özveri ile devam etmesini gönülden desteklediğimiz bir faaliyet. % 100 turizme bağlı olan bir kent olarak, Ülke olarak hasarsız bir sezona gireriz ve insanlarımızın daha iyi koşullarda hayatlarını idame ettire bileceği bir sezon diliyorum” dedi.
 
TÜRKİYE’NİN EN ÇOK YATAK KAPASİTESİNE SAHİP ŞEHRİYİZ

Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa YİĞİT’te; ” Afrin harekatında verdiğimiz şehitlere Allah’tan rahmet ailelerine ve ülkemize baş sağlığı diliyorum. Bu toplantı için şunları ifade etmek istiyorum. Manavgat  doğal güzellikleriyle, kültürel mirası, insan kaynakları açısından zengin bir ilçedir. Ekonomik potansiyeli yüksek son derece dinamik bir yapıya sahip bir ilçeyiz. Bu durum tabi ki bir takım problem ve fırsatları da beraberinde taşımaktadır. Malumunuz Manavgat ülkemizin diğer bölgelerinden ve dünyanın diğer ülkelerinden göç alan ve insanların buraya yerleşmeyi arzu ettiği bir yer. Bundan dolayı zaman zaman problemler yaşıyoruz. Ama bu aynı zamanda bir fırsattır da diyebiliriz. Turizm açısından Ülkemizin göz bebeği ve bunun yanında ülkenin en fazla yatak kapasitesine sahip bir şehir. Dolayısıyla bütün kapsamlı sektörleriyle birlikte ciddi bir ekonomik kapasiteye sahip bir bölge. Yılda yaklaşık 4 milyonun üzerinde turist ağırlıyor. Yaklaşık 700 bin ila 1 milyon arasında insanlar bot turları ve rafting için bu bölgeyi ziyaret ediyorlar. Burada kamu işlerinde ciddi bir faaliyet gerçekleştiriliyor. Sanayi ve Ticaret Odamız bu konuyu sahiplenmiş ve bugün 3.sünü düzenliyor. Ama baktığımızda devletin kurumları İŞKUR, SGK, belediyemiz ve bizimde içinde olduğumuz sektörün aynı zamanda MASİAD ve İNKAY ile ciddi bir işbirliğinin ortaya çıktığını görüyoruz ki bu birlikteliğin bizi çok daha ilerilere taşıyacağını düşünüyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın başlattığı istihdam seferberliğinde  sayın valimizin açtığı yolda ilerlemek bizim için bir onurdur. Bu yolda ne kadar katkı sağlaya bilirsek mutlu oluruz. Bizim insanımız için en önemli eserlerden bir tanesi iş yaratmaktır, işsizliği azaltmaktır. Emekçimize ve işçimize ne kadar sahip çıkarsak ülkemizin geleceği daha parlaktır diye düşünüyorum. Bu zor zamanlarda iş üreterek “Manavgat’ta iş var” adı altında yapılan bu fuar tabi ki bir çok kesimi bir araya getirdi. Ben bu vesile ile bu fuara katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum” dedi. 

TURİZM’DE HEDEF 14 MİLYON 

Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa YİĞİT’in ardından konuşan Ak Parti Antalya Milletvekili İbrahim AYDIN’da sözlerine zeytin dalı operasyonunda şehit düşen askerlerimize Allah’tan rahmet ailelerine ve ülkemize baş sağlığı dileyerek başladı. AYDIN :” Geçen yıl bu salonda Cumhurbaşkanımızın direktifleri ile istihdam konusunda bir toplantı yapmıştık. Gerçekten 2016 yılı çok kötü geçmiş ve bir sizden bir bizden diye başlandı, o günkü şartlarda 409 bin sigortalı işçi çalışmış Antalya’da o zaman bu sayı 150 bin artacak denildi bu salonda. Belki bir çoğunuz o kadar olur mu? dediniz. Ama 588 bin kişi oldu Antalya’da.  180 bin artış oldu. Manavgat’ta da 20 binin üzerinde bu sayı arttı. Yine bu salonda turizm için hedef koymuştuk,  bir çok kişi olmaz dedi ama oldu 10 milyonu geçtik. İnşallah bu sezon 14 milyonu aşacağız. İnşallah bu yıl turizm çok güzel olacak” dedi. AYDIN daha sonra bölgeye yapılan hizmetlere değinerek hizmetlerin artarak devam edeceğini söyledi. Ak parti Antalya Milletvekili AYDIN, “ 8 paydaş tarafından Manavgat’ta iş var slogan ile bu yıl üçüncüsünü gerçekleştirdiğimiz fuarımızın hayırlı uğurlu olmasını diler emeği geçenlere teşekkür ederim dedi. 
 
GÜÇLÜ EKONOMİ, GÜÇLÜ ÜRETİM VE GÜÇLÜ İSTİHDAM

Fuarda son olarak konuşan Antalya Valisi Münir KARALOĞLU, Türkiye’nin zor bir coğrafyada olduğunu ve  bu coğrafyada ayakta kalabilmek için güçlü olması gerektiğini; bunun içinde güçlü bir ekonomiye, güçlü bir üretime ve güçlü bir istihdama ihtiyaç duyduğunu söyledi. Geçen sene ve 2016 yıllarında hem terör olayları hem de darbe girişimi nedeniyle ekonomide işsizliğin yükseldiğini anlatan Vali KARALOĞLU, “Sayın Cumhurbaşkanımız Türkiye’de bir istihdam seferberliği başlattı. İllerin valilerine de ‘İllerinizde istihdama ne kadar katkı yapacağınız konusunda çalışın’ diye talimatları oldu. Bizde Antalya’da bütün ticaret ve sanayi odalarımız, borsalarımız ve STK’larımızla çalıştık ve dedik ki; ‘biz 2017’de yeni istihdam olarak 150 bin rakamını yakalamaya çalışacağız. ‘Bu rakamı nereden bulacağız, turizm rakamları çok kötü’ diye itirazlar geldi.  Ama biz bu şehre ve bu şehrin potansiyeline güvendik. Sonuç olarak 184 bin yeni istihdamı sağladık. Antalya geçen sene  İstanbul’dan sonra ki, biz İstanbul’la kendimizi aynı ligde saymıyoruz. O başka bir yerde, İstanbul’dan sonra 2’nci olduk. Külliye’de Sayın Cumhurbaşkanımızın elinden Antalyalı iş insanları adına biz o ödülü aldık” dedi.

BİR SENDEN, BİR BENDEN TEŞVİĞİ

İstihdamın arttırılması ve iş ortamının iyileştirilmesi yasasıyla bu sene daha büyük teşvikler olduğunu söyleyen Vali KARALOĞLU, “Özellikle küçük imalatçıları ilgilendiren, 1 ile 3 arasında eleman çalıştıran küçük imalatçılarla ilgili yeni bir teşvik geldi. ‘Bir senden, bir benden’ teşviği. Örneğin yanınızda 1 kişi çalıştırabiliyorsunuz, bir elemana daha ihtiyacınız var. Eğer bir eleman daha alırsanız, devlet size yeni elamanın sadece SGK primini değil, vergisini ve bin 603 liralık asgari ücretini de devlet ödeyecek. Bu toplam 2 bin 486 liralık bir teşvik yapıyor. Yani yanınızda çalıştırdığınız 3 kişiye kadar elemanınız var, yeni alacağınız elemanın, asgari ücret, vergi ve SGK primini devlet ödeyecek” diye konuştu. Antalya Valisi Münir KARALOĞLU, kadın istihdamı, genç istihdamı ve özellikle devletin koruması altındaki çocukların istihdamı ile bilişim ve AR-GE sektöründe yapılacak olan istihdamda yeni teşviklerin geldiğini söyledi. Yapılan konuşmaların ardından 85 firmanın yer aldığı fuarın açılış kurdelesi Antalya Valisi Münir KARALOĞLU, Ak Parti Antalya Milletvekili İbrahim AYDIN, Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa YİĞİT, Manavgat Belediye Başkanı Şükrü SÖZEN ve diğer protokol üyeleri tarafından kesildi. Antalya Valisi Münir KARALOĞLU ve beraberindekiler fuarda açılan stantları tek tek gezerek firma yetkililerinden bilgi aldılar.