MANAVGAT’TA OKUL PROTOKOLÜ İMZALANDI
 
 

Gündoğdu Düriye Duran ilkokulu ve ortaokulunun yıkılarak yerine 12 derslikli ilkokul ve ortaokul ile 2 derslikli ana sınıfı yapılmasına ilişkin protokol imzalandı.

Protokol imza törenine Kaymakam Dr. Mustafa YİĞİT, Milli Eğitim Müdürü Muammer SARIDEMİR ve hayırsever Barut ailesi adına Levent BARUT katıldı. İmza töreninde konuşan Kaymakam Mustafa YİĞİT, ilçede hayırseverlerin eğitime yaptıkları yatırımın takdire şayan olduğunu ifade ederek, “6 aydır Manavgat’ta görev yapıyorum. 3-4 tane yeni protokol imzaladık. Sayın valimizde imzaladı, okey verildiğinde bizde imzalıyoruz” dedi. Manavgat’ın yapısı gereği eğitime yapılan yatırımların turizmle bağlantılı olduğunu aktaran Kaymakam YİĞİT, “Bu sene turizm şahlanıyor. Veriler artmış, otelciler kendileri de söylüyor. Ciddi bir artış var. Kazanç bol olacak. O bol kazanç eğitime yatırım olarak dönecek” dedi.

Manavgat Milli Eğitim Müdürü Muammer SARIDEMİR, ilçe genelinde sınıflarda öğrenci ortalamasının matematiksel olarak 28 olduğunu ancak kırsal kesimdeki okullar nedeniyle bunun yanıltıcı olacağını belirterek, “İlçe merkezinde de şu anda 30-35 arasında. Aşırı yığılmalı bir okulumuz yok. Ancak bunu 2’li eğitim olarak değil de normal eğitim olarak düşünürseniz bu defa dersliklerin alma şansı yok” dedi. Müdür SARIDEMİR, tekli eğitime geçilmesi için Manavgat’ta 24 veya 36 derslikli 10-11 yeni okula ihtiyaç olduğunu sözlerine ekledi.

Hayırsever Barut ailesi adına protokolü imzalayan Levent BARUT, yeni okul inşa etme fikrinin çok ani geliştiğini, okul müdürünün kendilerine okulda tadilat yapılması gerektiğini söylediğini hatırlattı. Kendilerinin yaptığı değerlendirmede okulun tadilattan geçirilmesi yerine, yıkılarak yeniden yapmaya karar verdiklerini anlatan Barut, “Biz sürüncemeye bırakılan işleri sevmeyiz. Özel hayatımızda da iş hayatımızda da hızlı hareket etmeyi severiz. Geçtiğimiz cuma günü bunu konuştuk. Ben Erkan’ı (müteahhit) aradım. Şu işi konuşalım dedik. İş bugün buraya geldi” dedi. 

Levent BARUT, Mayıs ayı içerisinde mevcut okulun arsasına yeni okul inşaatı için çalışmaya başlayacaklarını ve Ağustos sonunda okul binasını eğitim ve öğretime hazır halde teslim edeceklerini söyledi. Levent BARUT, yeni yapılacak okul binasının yaklaşık 1500 metrekare kapalı alanda 2’si anasınıfı, 4’ü ilkokul 8’i de ortaokul olmak üzere toplam 14 derslikten oluşacağını belirtti.

Konuşmaların ardından Kaymakam Mustafa YİĞİT, Milli Eğitim Müdürü Muammer SARIDEMİR ve Levent BARUT arasında yeni okul binası yapımı konusunda protokol imzalandı.