MANAVGAT'TA ÜÇÜNCÜ "KIRK YILIN HATIRINA YARIŞSANA" KAHVE YARIŞMASI DÜZENLENDİ
 
MAYDER tarafından organize edilen Manavgat Belediyesi, MATSO, Manavgat Esnaf Kefalet Kooperatifi’nin de paydaşları arasında olduğu ve bu yıl 3'üncüsü düzenlenen 'Kırk Yılın Hatırına Yarışsana' adlı etkinlikte yerleşik yabancı kadınlar en iyi Türk kahvesini yapmak için yarıştı.

Manavgat Yaşam ve Kültür Derneği (MAYDER) tarafından düzenlenen 'Kırk Yılın Hatırına Yarışsana' adlı Türk kahvesi pişirme yarışmasında, ilçemizde yaşayan yerleşik yabancılar en iyi Türk kahvesini yapmak için yarıştı. Titreyengöl mevkiinde bulunan Port River otelde gerçekleşen etkinlik Manavgat Belediyesi, Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası, Manavgat Esnaf ve Sanatkarlar Odası desteğiyle düzenlenen yarışmaya ilçede yaşayan yerleşik yabancılar ilgi gösterdi. 
 
 
ETKİNLİK İNSANLIĞA ÖRNEK OLABİLECEK MOZAİĞİ BULUŞTURDU

Etkinlik öncesinde bir konuşma yapan Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa YİĞİT; “Salonda bulunanların farklı dillerde konuşmasına rağmen gönül birlikteliği ile anlaştığını kaydederek insanlığın mirası hepimizin mirasıdır dedi. Salonda bulunan mozaiğin insanlığına örnek olabilecek bir şey olduğunu belirten Dr. YİĞİT,  aynı çatı altında çok farklı dil ve dinden insanlar olarak bu gün burada bir aradayız. Elbette sorunlar yaşanıyordur, problem yaşanıyordur. Ama biz; doğruluktan, iyilikten, kardeşlikten yanayız, doğru olanı tercih ediyoruz” dedi. 
Türkiye’nin Mevlana, Yunus Emre, Mustafa Kemal ATATÜRK gibi çok fazla güzellikleri bağrında barındırdığına vurgu yapan Dr. YİĞİT “Tüm dünyaya ülkemizde yaşayan, dili dini ne olursa olsun tüm vatandaşlarımızla bizim bu güzelliklerimizi paylaşarak kardeşçe yaşadığımızı ve her birlikte güzelliklere imza attığımız göstermemiz gerekiyor” dedi. Dr. YİĞİT, salonda Mevlana duygusunun en güzel örneğinin yaşandığına vurgu yaptı.  Bu tür kültürel faaliyetlerin çok fazla çalışma ve emekle gerektirdiğini belirten Dr. YİĞİT, etkinliğe katkısı olan herkesi kutladı.

KAYMAKAM YİĞİT, HIRİSTİYAN ALEMİNİN NOEL BAYRAMINI TÜRKÇE VE İNGİLİZCE OLARAK KUTLADI 

Kaymakam Dr. YİĞİT konuşmasının sonunda Hıristiyan aleminin Noel Bayramını Türkçe ve İngilizce olarak kutladı. 
Konuşmanın ardından yarışma öncesi yabancılar oluşturdukları ekiplerle Türk halk oyunlarının yanı sıra semazen gösterisi ve sahne şovları gerçekleştirdi.
 

Yarışmada Kaymakam Dr.Mustafa YİĞİT, Belediye Başkanı Şükrü SÖZEN, MATSO Başkanı Ahmet BOZTAŞ, Akdeniz Üniversitesi Manavgat Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Hakan SERT, Manavgat Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Salim AKSOY jüri olarak yer aldı. Yarışmaya katılan 8 yerleşik yabancı önce kahve çekirdeklerini el değirmenlerinde öğüttü, daha sonra kendileri için hazırlanan ocaklarda Türk kahvesi pişirerek jüri üyelerinin beğenisine sundu. 
 

Yarışma sonunda İsveçli Malin LARSSON birinci, Rus asıllı Valentina ORUÇ ikinci olurken, Moldova doğumlu Ayşe DEMİRBAŞ ise üçüncü oldu.
Yarışmada dereceye girenlere Kaymakam Dr. Mustafa YİĞİT, Belediye Başkanı Şükrü SÖZEN ve MATSO Başkanı Ahmet BOZTAŞ tarafından çeşitli hediyeler verildi.